ODİM | Zeytinyağı Hakkında


ODİM zeytinyağları, Manavgat Bölgesinde denizden 5 km uzakta Yeniköy yerleşkesinde üretilmektedir. Gemlik ve Ayvalık zeytin cinslerinden üretilmekte ve üretim aşamasında kimyasal hiçbir gübre kullanılmamakta olup, kış aylarında doğal yanmış hayvan gübreleri ile desteklenmektedir. Sulaması tamamen doğal ve mevsimsel yağışlar sayesinde sağlanmakta ve başka bir sulama yapılmamaktadır. Yaz aylarında temmuz ve Ağustos aylarında belgeli ve müsaade edilen uç kurdu ilaçlaması dışında herhangi bir ilaçlama yapılmamaktadır.

Ekim ve Kasım aylarında dalından hasatı el ile yapılmakta ve aynı gece sıkımı yapılmaktadır. Sıkım esnasında başka mahsul ile karıştırılmamaktadır. Soğuk Sıkımı yapılan Zeytinyağı asit ve kalite derecesi ölçülmekte ve 1 gün ağzı açık şekilde dinlendirilmeye alınmaktadır. Ertesi gün dinlenmesi tamamlanan Zeytin yağları özel hazırlanmış ve hijyen koşullarına uygun büyük paslanmaz kazanlarına alınmakta ve burada depolanmaktadır. Doğal zeytinyağı olarak depolanan zeytinyağı depolama kaplarındaki özel posa toplama üniteleri sayesinde içindeki posa kalıntıları dibe çöktürülmekte ve bu şekilde herhangi bir kimyasal kullanılmadan ve rafine edilmeden doğal olarak satışa sunulmaktadır.

İlk tadımda bir miktar ağır ve keskin bir tadı olan Zeytinyağı, belli bir dinlenme süresi sonrası bu tadım yumuşamaktadır. Sertlik dereceleri 1 ve altı yağlar tadımı uygun olarak nitelendirilmektedir.

Cam ve Teneke ambalaj ve ahşap koruma kasaları ile satışa sunulmakta ve her satılan ürün yanında sertifika ve içerik bilgileri bulunmaktadır. Bilgilendirilen tüm içerik firmamız garantisinde ve sorumluluğundadır.